1. Ana Sayfa
  2. Girişimcilik Destekleri
  3. Yalın Girişimcilik Nedir?

Yalın Girişimcilik Nedir?

yalin-girisimcilik

Yalın girişimcilik, çeşitli deneyimlemeler ve herkes tarafından kabul görmüş bir öğrenme yöntemi ile yeni bir ürün ya da hizmetle pazara girmek için gerekli sürenin kısaltılmasına odaklanan girişimcilik türüdür. Yalın girişimciler asgari sürede bir ürünü geliştirmek için kendi girişimlerine özgü bir seri temel teknik ve beceri geliştirmek durumundadırlar. Girişimcinin kendi üretimi için geliştirdiği teknik kabiliyetleri ve uygulamaları ile ürettiği ürünü en az sürede piyasaya sokmak istemesi ise aslında geliştirilen yeni ürünün tüketici tarafında talep görüp görmediğini bir an önce gözlemlemek içindir. 

Yalın girişimcilikte tüketici talebini öngörmeyi sağlayan ve bu amaçla kullanılan en sık uygulamalardan biri ise A / B testidir. A / B testi uygulaması ile bir ürünün farklı prototiplerinin aynı anda tüketicilere sunularak geribildirimlerinin alınması söz konusudur. Aynı anda iki farklı tip ürün arasında kıyaslama yapabilen potansiyel müşteriler ve ürünü geliştirip satmayı hedefleyen üreticiler hangi prototipin daha çok talep edildiğini anında görebilmektedir.


Potansiyel müşterilerin ve tüketicilerin geribildirimlerinin anında alınmasına ve taleplerinin ne olduğunun net biçimde anlaşılmasına imkan tanıyan söz konusu bu yalın girişimcilik uygulamaları üretici firmanın iş süreçleri bir yandan devam ederken, yani deyim yerindeyse ürün yaşam döngüsü bir yandan gerçekleşirken ürün ve şirket stratejilerini istediği gibi yönlendirebilmesine olanak sağlamaktadır. Yani yalın girişimcilik uygulamaları işletmelere bir nevi iç süreçlerinde esneklik kazandırarak dış çevrede değişen şartlara ve müşteri beklenti ve ihtiyaçlarındaki değişikliklere uyumun hızla sağlanmasına yardımcı olmaktadır.