1. Ana Sayfa
  2. GENEL
  3. Girişim Limanından Türkiye’de Bir İlk: Ulusal Akademide Girişimcilik Zirvesi

Girişim Limanından Türkiye’de Bir İlk: Ulusal Akademide Girişimcilik Zirvesi

0056

Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi -Girişim Limanı’nın planlayıp düzenlediği Türkiye’de başarılı girişimci akademisyenleri konuk olarak ağılaması yönüyle ilk kez gerçekleştirilen AKADEMİDE GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ 24 Haziran 2021 Perşembe günü Zoom üzerinde 300 kişilik yoğun katılımla gerçekleştirilmiştir. Oturuma 300 kişi sınırından dolayı katılmayan izleyiciler Girişim Limanı Youtube Kanalı’ndan Canlı olarak verilen Zirve’yi takip etme şansı bulmuşlardır ve Canlı yayını kaçıran izleyiciler ise Zirve’nin tamamını Girişim Limanı Yotutube Kanalından izleme imkanına sahiptir.


Yoğun ilgi gören zirve Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Duygu Hıdıroğlu moderatörlüğünde açılış konuşmaları ile başlamıştır. İlk Açılış Konuşmacısı olan Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu sanılanın aksine akademi ile iş dünyası arasındaki işbirliğinin etkin biçimde gerçekleştiğini ortaya koymak istediklerini ve Türkiye’nin 7 bölgesinde bulunan 9 farklı üniversiteden başarılı girişimci akademisyenleri Zirve’de ağırladıklarını dile getirmiştir.

 

Dr. Hıdıroğlu Akademide Girişimcilik Zirve’sinde dijital girişimcilik ve sürdürülebilir girişimcilik gibi güncel başlıklara yer verdiklerini; bilim insanlarının gerçekleştirdiği girişimlerin başarı hikayelerini görünür kılarak onların gelecek nesillere rol model olmalarını sağlamak istediklerini ifade etmiştir.  Ayrıca Dr. Hıdıroğlu böylece akademiye katkı sağlamayı ve yeni bir girişim kurmak isteyen veya girişimlerini Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri çerçevesinde dönüştürme eğiliminde olan kişi ve kurumlara ilham  ve rehber olmayı hedefliyoruz diyerek sözlerine son vermiştir.

Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen AKADEMİDE GİRİŞİMCİLİK ZİRVESİ’nde Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı açılış konuşmasında ise girişimciliğin yeniliğe, büyümeye ve istihdama katkı da bulunduğu yadsınamaz bir gerçek olduğunu söylemiştir.  Prof. Dr. Yağcı ayrıca bu Zirve’de akademiden çıkacak başarılı birçok girişim için gereken pratik önerilerin gündeme gelmesini de arzuladığını dile getirmiştir. Akademide Girişimcilik Zirvesi’nde Mersin Üniversitesi nezdinde Genç Girişimci Merkezi’nin diğer üniversitelere öncülük ederek farkındalık oluşturmasının üniversitelerde gerçekleştirilen girişimcilik faaliyetlerine olumlu katkılar sunacağını ve girişimleri teşvik edeceğini belirtmiştir.  Göreve geldiği günden bu yana düzenlenen Akademide Girişimcilik Zirve’si gibi yürüttüğü birçok başarılı proje, etkinlik ve eğitimlerdeki yenilikçi yaklaşımı, ilklere öncülüğü ve Zirveye kazandırdığı ulusal boyutla Üniversitemizi başarıyla temsil eden Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Duygu Hıdıroğlu’na teşekkürlerini ileterek sözlerine son vermiştir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Sn. İsmail Gülle, ve Kanal Ekonomi Başkanı Sn. Celal Toprak ve sektör temsilcilerinin katıldığı açılış konuşmaları, TİM Başkanı Sn. İsmail Gülle’nin Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin girişimcilik faaliyetlerinin ekonomik kalkınma için ne derece önemli olduğuna dikkat çeken konuşması ile devam etmiştir. TİM Başkanı Sn. İsmail Gülle, Üniversite-Sanayi işbirliğinin oldukça önemli olduğuna dikkat çektiği konuşmasında gerek üniversiteler bünyesinde kurulan girişim merkezlerinin ve gerekse teknoparkların artmasının başarılı girişimlerin artmasında en temel faktör olduğuna değinmiştir. Akademide Girişimcilik Zirvesi’nin bu bağlamda girişimci akademisyenlerin başarı hikayelerine yer vererek girişimciliği teşvik etmede oldukça etkili olacağını inandığını belirterek; bu fikri Zirve’ye dönüştürerek hayata geçiren başta Mersin Üniversitesi Genç Girişimci Merkezi Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Duygu Hıdıroğlu ile Mersin Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet İsmail Yağcı’ya ve davetleri için Mersin Üniversitesi ve Kanal Ekonomi ailesine teşekkürlerini iletmiştir. Açılış konuşmalarının akabinde Akademide Girişimcilik, Dijital Girişimcilik ve Sürdürülebilir Girişimcilik olmak üzere  3 oturumda devam eden Zirve’de konuşmacılar ise şöyledir:

Oturum 1- Akademide Girişimcilik
Eyesoft AŞ. Kurucu Ortağı Orta Doğu Teknik Üniversitesi  Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Çağıltay,

Mikronos Biyomedikal ve Danışmanlık A.Ş. Kurucu Ortağı Koç Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Özlem Yalçın,
TETFİT Marka CEOsu İstanbul Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Leyla Türker Şener ,
Bee’o Kurucusu Aslı Elif Tanuğur Samancı

 

Oturum 2- Dijital Girişimcilik
Thiscover Me Platformu Kurucusu Dokuz Eylül Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Gülüzar Kurt Gümüş

RISE Together Kurucusu Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Öğr Üyesi Doç. Dr. Mehmet Kenan Kanburoğlu

Girişimcilik Merkez Müdürü Süleyman Demirel Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. Pınar Göktaş
Wediacorp Holding Kurucusu Funda Şen

 

Oturum 3 – Sürdürülebilir Girişimcilik
ULUTEM Yüksek Teknoloji Araştırma Merkezi Müdürü Gaziantep Üniversitesi

Öğr. Üyesi Prof. Dr. Mustafa Bayram

Kariyer Merkezi Kurucu Müdürü Muş Alparslan Üniversitesi Öğr Üyesi Doç. Dr. Zeliha Tekin

Tarım Politikası ve Yayım Anabilim Dalı Başkanı 19 Mayıs Üniversitesi

Öğr. Üyesi Prof. Dr. Kürşat Demiryürek

Doğanlar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan

Yorum Yap

Yorum Yap