1. Ana Sayfa
  2. Sektörel Destekler
  3. TÜRKİYE Grameen Mikrofinans Programı (TGMP)

TÜRKİYE Grameen Mikrofinans Programı (TGMP)

unnamed

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı (TGMP)  kar amacı gütmeyen iktisadi bir kuruluştur. TGMP geleneksel bağış ve “sadaka” yerine, Türkiye’de yoksulluğu azaltmak için “mikrokredi” hizmeti sunmaktadır. Mikrokredi sisteminin amacı dar gelirli kadınların sürdürülebilir gelir getirici faaliyetlerde bulunmalarına ve onların aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmaktır.

Resmi (ticari) bankacılık sektörünün aksine mikrokredi, nüfus cüzdanı dışında hiçbir belge veya teminat gerektirmeden sunulmaktadır.


Mikrokredi Çeşitleri

Temel Kredi;

TGMP’nin ana mikrokredisi Temel Kredi’dir. Eski ve yeni mikrogirişimciler için geçerli olan ilk mikrokredi türüdür. Yeni mikrogirişimciler için 100 TL ila 1.500 TL arasında mikrokredi verilebilmektedir. Mikrokredi geri ödemesi 48 hafta boyunca yapılır.

Girişimci Kredisi;

Girişimci Kredisi,  küçük miktardaki mikrokredi yerine daha büyük bir iş kurulmasını sağlayan mikrokredi miktarını ifade eder. TGMP’nin yetenekli, başarılı, çalışkan aynı zamanda vergi mükellefi olan mikrogirişimciler için 1.000 TL’den 5.000 TL’ye kadar verilen ve mikrokredi geri ödemesi 48 hafta boyunca yapılan mikrokredi türüdür.

Hayvancılık Kredisi;     

Hayvan yetiştiriciliği yapmak isteyen mikrogirişimciler için 2.000 TL’ye kadar verilen ve geri ödemesi 26 hafta boyunca yapılan mikrokredi türüdür.

Sosyal Kalkınma Kredisi;

Mikrogirişimcilerimizin aldıkları mikrokredilerin yanında, kendilerine ek gelir getirici ticari faaliyetlerde bulunmaları için sunulan, temizlik ürününden kozmetiğe kadar farklı ürünlerin içerisinde bulunduğu mikrokredi türüdür ve geri ödemesi 46 hafta boyunca yapılır.

İletişim Kredisi;       

Mikrogirişimcilerimizin kullandıkları mikrokredilerin yanında, teknolojik olarak da gelişimlerini sağlamayı amaçlayan mikrokredi türüdür. Üyelerimiz bu mikrokredi çeşidi sayesinde günümüz teknolojisinde kullanılan akıllı telefonlara sahip olabilmektedir. Mikrokredi geri ödemesi 46 hafta boyunca yapılmaktadır.

Diğer Hizmetler,

Mikro Sigorta;

Kaza sonucu ölüm, sürekli sakatlık teminatlarını kapsayan ve deprem gibi doğal afetleri ayda yalnızca 1 TL ödeyerek 10.000 TL teminat altına alan ferdi kaza sigortasıdır.

Mikro Konut Sigortası;

Yangın, sel, fırtına ve diğer doğal afetler nedeniyle ortaya çıkan zararlarda ev sahiplerini 15.000 TL, kiracıları 10.000 TL’ye kadar teminat altına alan konut sigortasıdır.

Gönüllü Tasarruf;

TGMP mikrogirişimcileri, kendileri adına açılan gönüllü tasarruf hesaplarına birikimlerini yatırabilirler. Tüm mikrogirişimcilerimiz hesaplarına haftada en az 1 TL yatırması için teşvik edilir.

TGMP