1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. SÜPERMARKETTE TAZE TARIM GİRİŞİMİ

SÜPERMARKETTE TAZE TARIM GİRİŞİMİ

05

Nüfus artışı ile tüketim ihtiyacının yükselmesi doğru orantıda üretimi de arttırmıştır. Nüfus ve üretimin eş orantılarında, açlığın ve israfın nedenlerinde dünya üzerindeki gıda piyasanın işleyişi ve ekonomik dengesizlikler etkin rol oynamaktadır. Kayıp Gıda ve israf Gıda araştırmalarına bakıldığında hem üreticinin hem de tüketicinin üstüne düşen sorumluluklar artmaktadır.


“BM Çevre Programı’ndan Martina Otto, BBC’ye düşük gelir grubundaki ülkelerin daha az yenilebilir gıda israf ettiğini tahmin ettiklerini söylüyor.


Otto, “Ancak sonuçta dünya bu gıdaların üretimi için kullanılan kaynakların tümünü çöpe atıyor” dedi.

Programın Başkanı Inger Andersen, bu yıl sonlarında yapılacak iklim ve biyoçeşitlilik zirvelerinden önce tüm ülkeleri israfla mücadele konusunda çaba harcamaya çağırdı.

Andersen, “İklim değişikliği, doğa ve biyoçeşitlilik kaybı, kirlilik ve israfla mücadelede ciddi olduğumuzu göstermek için dünya genelinde tüm işletmeler, hükümetler ve vatandaşların gıda israfı konusunda üzerine düşeni yapması gerekiyor.”

(https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-56291957)

İsrafı önlemek, ekonomik açıdan ve kaynakların doğru kullanımı açısından önemli rol oynamaktadır. İnsan kaynaklı etkenler; ekosistem dengesizliği, iklim değişikliği gibi tehlikelere yol açmaktadır. Gıda israfını azaltılması ve bitkisel gıdaların tercih edilmesi önerilmektedir. İnsanlara öğretici bir şekilde örnek olmak şirketlere ve hükümetlere düşmektedir.

Buna örnek olarak; 1887’de Hollanda’nın Oostzaan şehrinde kurulan süpermarket zinciri olan Albert Heijn, “In-Store Herb Garden” veya “Help Yourself Herb Garden” adlı girişimi ile israfa karşı durarak Hollanda’da mağaza içi çiftçiliğe sahip ilk süpermarket olmuştur. Bitkilerin büyüme sürecinin son birkaç haftasında mağaza getiriliyor. Saksıdaki otlara mor ışıklar, son olgunlaşma evresine yardım ediyor. Müşteri kendi istediğine ve ihtiyacına göre hasat edebiliyor. Hasatı bitirdikten sonra ellerini yıkamak için göze batmayan bir su musluğu da vardır.

Kentsel tarımdaki artışla birlikte Albert Heijn bitki bahçesi girişimi taze, israfı azaltan, basit ve etkili bir fikir olmuştur.

Örnek olmak, ekosisteme ayak uydurmak ve iklim iyileşmelerine katkıda bulunmak zor değildir. Önce bireyin kendi fikirlerini değiştirmesi ve kendinden başlayarak destek oluşturması; hükümetlerin ve şirketlerin -onlar için ufak, ekosistem için büyük- katkı sağlaması yaşam için en büyük sorumluluktur.

Yorum Yap

Yorum Yap