1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. NFT’lerde Son Durum

NFT’lerde Son Durum

45454545

Son dönemde dijital yatırım araçlarına olan ilgin azaldı. Fakat NFT pazarları çarpıcı bir biçimde büyümeye devam ediyor. Dolayısıyla, NFT pazarında yatırım yapan yatırımcıları ise parlak bir gelecek bekliyorlar.

Nedir NFT?


NFT, genellikle kripto para birimleri için kullanılan programlamanın benzeri kullanılarak oluşturulan, değiştirilemez tokenler (NFT’ler) olarak ifade edilir. Söz konusu bu kriptografik varlıklar blok zinciri teknolojisi ile desteklenmektedir. NFT blokzincir teknolojisi tarafından oluşturulan özgün bir sertifikaya sahip sanat, müzik ve oyunlar gibi online koleksiyonları temsil eden dijital bir varlıktır.

NFT alanındaki yatırımların toplamı 2022 yılı Temmuz ayına kadar 3 milyar dolar civarında gerçekleşti. Bu rakam 2021 Temmuz ayına kadar toplanan yatırım tutarının yaklaşık %63’üne tekabül ediyor. 2021 sonlarından itibaren bir zamanlar çok rağbet gören tokenlerin işlem hacimlerinin önemli ölçüde düşmesinin ise iki sebebi var: Gelecek kaygıları ve belirsizlik…

NFT Nasıl Çalışır?

NFT’ler işletmede her işlemin kaydedildiği adeta kamu denetimine tabi bir defter gibi her detayın kaydedilip değerlendirdiği bir sistemle çalışır. Ethereum kripto para biriminin blokzincirinde bulunur. NFT’ler, içinde değerli bilgilerin saklandığı bireysel tokenlardır. NFT’ler piyasa ve talep tarafından belirlenen bir değere sahip oldukları için diğer fiziksel sanat eserleri gibi alınıp satılabilirler.

Yakınlarda NFT.NYC konferansı için birçok yatırımcı New York’ta toplandı. Bu konferansta birçok yeni teknoloji girişimi tanıtıldı ve yeni yatırımlar değerlendirildi.  Verimli geçen toplantıda NFT piyasasının büyük oyuncularından Magic Eden, Electric Capital ve Greylock Partners şirketleri yaklaşık 150 milyon dolarlık bir seri toplamayı başardı. Bu şirketlerin ortak yatırım platformu ise, NFT’ler için kullanılan blokzinciri Ethereum’dan daha düşük işlem ücretine sahip Solana’nın kullanımını yaygınlaştırmayı amaçlıyor ve şimdilik bunu başarıyor gibi görünüyor.

Öte yandan, OnlyFans’ın kurucusu ünlüler için bir koleksiyon platformu olan Zoop’u piyasaya sürdü. Bu platformun getiri hedefi ise yaklaşık 5 milyon dolar. En tanınan ticaret platformlarından MoonPay, Universal Pictures ve diğer paydaşlar ile ortaklaşa kurulan bir platform. MoonPay ise HyperMint ile NFT oyunu geliştirmeye yönelik çalışmalar yapıyor. Astaria adında bir yatırımcı şirket ise NFT kredi platformu oluşturmak için 7,5 milyon dolar civarında bir yatırım tutarını gözden çıkardı. Bu hamle karşısında, kitle fonlama şirketleri; True Ventures, Arrington Capital ve Ethereal Ventures’da kredi platformu oluşumu için gerekli desteği vermeye ikna oldu. Son olarak; Outland, NFT sanat platformu için 4,8 milyon dolar civarında bir destek aldı.

Peki, tüm bunları niye anlattım? Her ne kadar geçen yıla kıyasla NFT’ler daha az tercih edilen yatırımlar olsa da, her geçen gün kripto piyasalarda yeni yatırım örnekleriyle karşılaşmak mümkün.  NFT’ler genellikle kripto ticaretiyle ilgilenen ve sanat eserine ilgi duyan koleksiyonerler tarafından tercih edilir; bu doğru. Ama bunun dışında, NFT’lerin başka kullanım alanları da mevcut. Örneğin; günümüzde NFT kullanımını tercih edenlerin başında dijital içerik üreticileri gelmektedir. Dijital içerik üreticilerinin birçoğu, içeriklerinin mülkiyetinin içeriğin reklamını yapmak için kullandıkları platformlar üzerinde olmasının gelirlerini daha da arttırdığını ifade ediyor.

Öte yandan, NFT’ler oyun geliştiricilerinden de büyük ilgi gördü. NFT’ler oyunculara birçok fayda sağlıyor. Örneğin, online bir oyunda oluşturulan karakter için satın alınan çeşitli şeyler var ve bunları oyun bitiminde satmanız imkansız. NFT’lerle geliştirilen oyunlarda ise durum farklı. NFT ile geliştirilen oyunla işiniz bittiğinde satın alınan şeyleri satarak paranızı geri almanız mümkün.

NFT’lerin sağladığı avantajlar bunla sınırlı değil. NFT’ler alan adları (domain name) için hatırlanması en kolay ad önerisinde bulunur. NFT adeta bir web sitesi alan adı gibi işlev görür ve IP (Internet Protocol) adresinin uzunluğunu ve konuyla alaka düzeyini belirleyerek daha akılda kalıcı olmasını sağlar. Böylelikle hedef kullanıcıya ulaşmak kolaylaşır.

NFT’lerin ne için kullanıldığını ve diğer kripto para birimlerine göre sunduğu eşsiz avantajlarını anladıktan sonra, NFT satın almak isteyebilirsiniz. Böyle bir durum söz konusu olduğunda, NFT satın almadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. Bunlardan bir sonraki yazımda bahsedeceğim.

Şimdilik size tek bir tüyo vereyim: Birçok kripto borsanın; NFT satın alma işleminizde kripto paranızın küçük bir yüzdesini ücret olarak alacağını unutmayın.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Mersin Üniversitesi Öğretim Üyesi Genç Girişimci Merkez Müdürü

Yorum Yap