Girişimcilerin Kartvizitleri Nasıl Olmalı?

140-3

Bir girişimci için en önemli unsurlardan biri kendisini ve işletmesini anlatan etkili bir kartvizite sahip olmaktır. Kartvizit tasarımcılara, reklamcılara ve/veya matbaalara bırakılamayacak kadar önemlidir. Etkili kartvizitte aşağıdakilerin mutlaka bulunması gerekir.

  1. Vurgulu İsminiz: İsminiz kartvizitiniz için en önemli unsurlardan biridir. Bu nedenle vurgulu bir şekilde kartvizitte yer alması gerekmektedir. İsminiz sizi ve işletmenizi anlatan ilk önemli detay olacaktır.
  2. İletişim Bilgileri: Öncelikle telefon numarası, posta adresi ve e-posta adresi yer almalıdır. Daha sonra ise işletmenin web sitesi bilgileri ya da aracı site bilgileri yer almalıdır. Tabi ki günümüz koşullarında sosyal medya adreslerinin yer alması en kritik bilgilerdir. Ancak burada önemli olan ilgili bilgilerin değişmeyecek nitelikte olması ve profesyonel nitelikteki adreslerin yer almasıdır.
  3. İşletme Logosu: İşletmenizin akılda kalıcı nitelikte olan logosunun kartvizitte yer alması önemlidir. İşletmenizi kolayca tanıtabilecek ve akılda kalıcılık sağlayabilecek bir logonuzun olması gerekmektedir.
  4. Renginiz: Kartvizitinizin rengi siyah, beyaz veya gri logolar arasında size farklılık kazandırabilir. İşletmenizle ve logonuzla temas içeren renklerin olması da kartvizitinize ayrı bir değer katabilir.
  5. QR Kodu: Akıllı cihazlar tarafından okunabilen QR kodlarının olması kartı kullanacak olanları size hızlı bir şekilde yönlendirmesi dolayısıyla girişimci için avantaj yaratabilir.
  6. Çift Taraflı Baskı: Yabancı işletmelerle iş yapacak olan işletmeler için çift taraflı baskı ile arka yüz yabancı dille yazılabilir. Ancak böyle bir düşünce olmasa bile bazı bilgileri arka yüze alabilir ve her iki tarafın görünürlüğünden yararlanma imkanı sağlanmış olabilir.
  7. Küçük Not Kısmı: İnsanların alışkanlıklarından bir tanesi kartvizitlere küçük notlar alınmasıdır. Bu nedenle özellik çift taraflı baskılarda küçük bir kısım not bilgisi ifade edilerek boş bırakılabilir.

Girişimciye Okuma Önerisi:


Suna Kabadayı. 10 Adımda Kişisel İmaj.  İstanbul: Elma Yayınevi.

Exit mobile version