1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. GIDA SERÜVENİNDE BİR STARTUP OLMAK…

GIDA SERÜVENİNDE BİR STARTUP OLMAK…

fatmayayla-kose-yazisi

Bir iş modeli olarak karşımıza çıkan, ilk olarak Amerika’da başlayan ve 2010 yılında hayatımıza giren startup kelimesi tüm dünyayı harekete geçirmiş bir akımdır. Startup; sınırların dışına çıkmak, yapılmamış olanı yapmak artı yenilikçi ve yaratıcı olmak demektir. İnovasyon (yeni buluş) ortaya koymak sonrasında görünür, ulaşılabilir ve satın alınabilir durumda olmak demek başarılı bir startup olmak demektir. Başlangıçta uzun sürebilir, sürekli çaba gerektirebilir ve başarısızlıklar yaşanabilir. Çoğu gıda girişimlerinde ve diğer alandaki girişimlerde bu hikayeleri duyarız. Bir gıda girişiminiz için en önemlisi ve ilk adımınız güzel bir iş planına sahip olmaktır. Gıda girişimlerinde ve diğer girişimlerde genellikle karşılaştığımız durum bir sonuç üzerine odaklanmış olup o şekilde hedefe ulaşmaya çalışmaktır. Bu adım önyargılarla birlikte başarısızlıklarla sonuçlanmaktadır.

Dünya değişiyor, yaşam biçimimiz değişiyor, beslenme tercihlerimiz değişiyor ve içinde bulunduğumuz bu gıda serüvenimiz de değişiyor. Gün geçtikçe daha fazla okuyup daha fazla araştırıyoruz ve kendimiz için en iyi olanı seçmek istiyoruz. Yaşam standartlarımıza en uygun olanı aynı zaman da sağlıklı olması gibi kendimiz için belirlediğimiz en iyi seçeneği arıyoruz ve yaratmak istiyoruz. Son geldiğimiz nokta da bu isteklerimize uygun gıda girişimleri karşımıza çıkıyor ve ihtiyaçlarımıza çözüm olmayı hedefliyor. Kasiyersiz marketler, 3-D printerlar, bitki bazlı burgerlar, tat algılarımızla yapay zekâ teknolojisini birleştirip tat profiline yönelik ürün çalışmaları, , su ve havadan protein üretimi, mobil pizza fırınları, etsiz et, sütsüz süt ve yumurtasız mayonez gibi gıda girişimleri hayatımıza pratiklik ve çözüm sunmaya çalışıyor.


Başarılı bir startup projesi: Eat Just.

Eat Just: Dünyayı farklı görmeye inanan bir startup projesi. Yumurta dünyanın en çok tüketilen hayvansal proteini ve onu yeniden tasarlamayı hedefleyen bir girişim karşımızda. Maş fasulye ile JUST Egg’i yaratan vegan gıda girişimi. YUMURTASIZ YUMURTA! Ayrıca JUST Egg ile birden fazla bizlere lezzetli tarifler sunmaktadır.

Yorum Yap

Yorum Yap