1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. DENİZ ALTINDA TARIM

DENİZ ALTINDA TARIM

yektagur-005

Birkaç yüzyılda teknolojinin çarpıcı gelişmeleriyle birçok alanda dönüşümler meydana gelmiştir. Bu gelişimlerden olan tarım, teknoloji ile çeşitlenmeye başlamıştır. Dünyanın zorluk içinde olduğu, nüfusun arttığı, alanların daraldığı ve ekosistemin bozulmalara uğradığı son yıllarda, organik ve dönüştürülebilen tasarım ve teknolojiler tercih edilmektedir. İnsanlığın ana temeli olan gıda, tarım alanındaki çalışmaları hızlandırmıştır.

Geleneksel tarımın yetersiz kaldığı son dönemlerde alternatif üretimler yerlerini aldı. Suda tarım, sera tarım gibi yerleşmiş tarımın dışına çıkan yeni bir proje geliştirildi; Deniz Altında Tarım.


Su altı harikalarını keşfetmede tamamen rahat olacak ekipman tasarlayan ve üreten Oceon Reef, Temmuz 2021’de Siemens ve TekSea ile iş birliği anlaşması imzaladı. Nemo’s Garden ismini alan bahçe ilk olarak 2013 yılında İtalya’nın Noli sahilinin hemen dışında denizin 8 Metre derinine kuruldu. Orijinal deneyler bir fırtınada yok olurken, kısa bir süre sonra daha kalıcı bir yapı inşa edildi.

Nemo’s Garden kıyıdaki her biyosferi izleyen ve güç sağlayan bir kontrol kulesine bağlandı. Ocean Reef Group ayrıca akvaryumun içine yerleştirilebilecek daha küçük biyosferler de üretmektedir. Büyüyen bitkileri kolaylaştırmak için denizin neredeyse sabit sıcaklığından yararlanmaktadır. Bu tasarımı yaygınlaştırmak ve ölçeklerini büyütmek önemli adımlardan biri olabilir.

Teknolojinin dönüşmesi ve doğa ile barışık bir şekilde ilerlemesi umutları canlandıran etki yaratırken yaşamı daha değerli ve temiz hale getirmektedir. Dünyanın ve dünyanın bize sunduğu nimetleri, onlara zarar vermeden dönüştürebilmek ve faydalanmak sistemi korur.

Doğa ile arayı sıkı tutmak gerek!

Yorum Yap

Yorum Yap