1. Ana Sayfa
  2. Köşe Yazıları
  3. BİR GAZETE DÜNYAYI KURTARABİLİR Mİ?
Trendlerdeki Yazı

BİR GAZETE DÜNYAYI KURTARABİLİR Mİ?

56413211

Nüfus artışı, teknolojik gelişmeler, sanayileşme, kentleşme ve birçok insan kaynaklı dönüşümü olmayan gelişmeler, zararlı atıkları ortaya çıkarmıştır. Çevrenin kendini doğal olarak yenileyebilme gücü vardır. İnsan kaynaklı problemler doğanın bu gücünü hızla bastırmakta ve yok etmektedir. Bunu önlemek veya azaltmak için yapılan araştırmalar ve girişimler artsa da doğa daha fazla duyarlılığa ihtiyaç duymaktadır.

Teknoloji çalışmaları ile ön plana çıkan Japonya, sürdürülebilir tasarımlara adım atmaya devam ediyor. Japonya’nın beş ana ulusal gazetelerinden olan 21 Şubat 1872 tarihinde kurulan günlük gazetesi The Mainichi Shimbunsha ile Japonya merkezli bir reklam ve halkla ilişkiler ajansı Dentsu Inc. Tarafından tasarlanan ve dikkat çeken tasarımı “Yeşil Gazete” 4 Mayıs 2016’da “Yeşillik Günü veya Şova Günü” için yayınlanan çevre haberlerine adanmış özel baskıdır. Bitki bazlı mürekkeple %100 biyolojik olarak parçalanabilen kâğıda basılmıştır. Ekildiğinde bitkiye dönüşen tohumlarla sıkıştırılmıştır. Yeşil Gazete yayıncısı, Japon Halkına gazetenin nasıl ekileceği, sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm hakkında dersler veriyor. Okullarda ek ders olarak çevre sorunları konuları işlendi. Halka açık etkinlikler düzenlendi. 4,6 milyon kişiye ulaşan ve ses getiren bu girişim, medya sayesinde dünya çapında da tanındı.


Dünyanın başka ülkelerinde başka girişimler filizlenirken, dünya üzerindeki birkaç şirket çeşitli amaçlar için ekilebilir kağıt -not kartları, kırtasiye malzemeleri, ambalaj kağıtları vb.- üretmeye başladı. Teknolojinin gelişimi ve gazete için kesilen ağaç tüketiminin fazla olması ile basılı okuyucu sayısı hızla azalırken; bu girişim ile gazetelerin çevresel etkisi ve yayıncılık endüstrisi için dönüşüm olacaktır.

Ülkelere ve şirketlere örnek olabilen bu girişimler artmalı ve internet medyasında daha fazla duyulması için çaba gösterilmelidir. Okullarda çevreci, bu konu hakkında bilgili ve duyarlı öğrenciler yetiştirilmelidir. Halka bilgilendirici yayınlar izletilmeli ve bildiriler dağıtılmalıdır. Dönüşen ve sürdürülebilir tasarımların şirketlere daha iyi kazanç sağlaması mümkündür. Dünyayı ve yaşamı kurtarmak için küçük dokunuşlar etkili olacaktır; Doğayı kurtaran gazete gibi!

Doğa var olduğu sürece bizi var edecek ve koruyacaktır…

Yorum Yap

Yorum Yap